مقالات آموزشی

آبکاری رودیوم

آبکاری رودیوم-بی ریایی

آبکاری رودیوم

آبکاری رودیوم از رایج ترین و بهترین نوع آبکاری در صنعت طلا و نقره می باشد. آبکاری باعث بالا رفتن مقاومت مصنوعات ساخته شده از طلا و نقره در برابر اکسیداسیون و تغییر رنگ می شود.

آیا آبکاری رودیوم خطرناک است؟

متاسفانه در بین جواهر فروشان و سازندگان طلا به اشتباه از عبارت آبکاری رادیوم به جای آبکاری رودیوم استفاده می شود. رادیوم (Radium) یک عنصر شیمیایی و رادیو اکتیو است و نشانه کوتاه آن Ra و عدد اتمی آن  ۸۸ است.

رودیم (Rhodium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Rh و عدد اتمی آن ۴۵ است. رودیم فلزی کمیاب، به رنگ نقره‌ای-سفید و سخت است. مقاومت بسیار در مقابل فرسایش و درخشندگی و جلای قابل توجه از ویژگی‌های این فلز است. ویلیام هاید ولاستون در سال ۱۸۰۳ این فلز را کشف کرده و نامگذاری کرد.

نحوه آبکاری زیورآلات نقره

برای این که بر روی زیورآلات نقره آبکاری انجام دهند باید پیش نیاز بر روی نقره زده شود . اگر  آبکاری به تنهایی بر روی نقره انجام بشه نقره را میخوره و مات میکنه و به تنهایی نمیشه ار آبکاری رودیوم استفاده کرد و آبکاری رودیوم به تنهایی بر روی نقره ماندگاری زیادی ندارد برای این که کیفیت نقره مانند طلا بشه باید قبل ازآبکاری بر روی نقره آبکاری  پالادیوم یا نیکل زده شود و بعد آبکاری انجام شود.

آبکاری نیکل حساسیت زا است و پوست برخی از افراد به این نوع پوشش اولیه حساسیت نشان میدهد. و ترجیحا از این نوع آبکاری بر روی زیورآلات نقره استفاده کمتری میشود.

گالری نقره بی ریایی با در اختیار داشتن کارگاه ساخت زیورآلات نقره و استیل و هم چنین کارگاه مجهر آبکاری زیورآلات نقره و بدلیجات استیل و ظروف نقره و آب نقره امکان تعمیر و آبکاری زیورآلات و ظروف شما را دارا می باشد. آبکاری زیورآلات در دو رنگ سفید و طلایی امکان پذیر می باشد. ظروف نقره امکان پرداخت و سفید کاری و نیز در صورت تمایل سیاه قلم صورت می پذیرد.

همچنین بخوانید  سفید کردن نقره | سریع ترین روش براق و تمیز کردن نقره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *